Chcete prodat nemovitost?

Chyba č. 1 – Prodej na vlastní pěst

Samotný krok prodávat nemovitost bez pomoci odborníka je pomerně špatný začátek. Vy jako človek bez přístupu k marketingu, který nabízejí realitní kanceláře, své nemovitosti uděláte jen velmi neúčinnou reklamu. Nemluvě o tom, že můžete během prodeje natrefit na jakékoli neseriózní zájemce. Při prodeji nemovitosti je zkrátka lepší mít realitního makléře nablízku, který prověří potenciálního zájemce, zda má čestné úmysly a dostatek financí na koupi.

Chyba č. 2 – Exkluzivní versus nexkluzivní prodej prostřednictvím realitní kanceláře

Prodej nemovitosti přes mnohé realitní kanceláře s sebou přináší více škody než užitku. Vaše nemovitost se objeví na internetu x-krát, s různými cenami a popisem. Ideální je svěřit takovou důležitou transakci jedné kanceláři, jednomu makléři, který má povinnost, se o celý proces prodeje postarat. Makléř Vás musí pravidelně informovat o stavu zájmu o vaši nemovitost, aktuálních cenách a hledá možnosti, jak co nejlépe odprezentovat Vaši nemovitost potenciálnímu zájemci.

Chyba č. 3 – Chybné ocenění nemovitosti

Pokud zadáte příliš nízkou cenu vaší nemovitosti, může se stát, že na prodeji proděláte. Pokud naopak, zadáte příliš vysokou cenu, potenciální zájemce můžete odehnat. Zadání vhodné ceny nemovitosti je velmi důležité. Přihlížejte k lokalitě, stavu nemovitosti, jejím ocenitelným vlastnostem dle aktuální prodejní sezóny a samozřejmě záleží i na výměře. Profesionální odhad je také užitečný.

Chyba č. 4 – Nevyhovující stav nemovitosti

Myslete na to, že první dojem na zájemce o nemovitost je většinou i nejdůležitější. Vzhled a kondici bytu nebo domu můžete vylepšit i svépomocí, bez nutnosti velkých rekonstrukcí (pokud nejsou nezbytné). V první řadě dejte prostory do pořádku tak, aby působily co nejprostorněji. Pokud prodáváte dům se zahradou nebo trávníkem, udržujte ho zelený a zdravý. Dbejte i na dobrý stav oplocení. Zkontrolujte i vodovodní potrubí. Prodeji prospěje i dobré osvětlení vnějších částí domu.

Chyba č. 5 – Nesprávný přístup při prohlídce

Špatnému přístupu při prohlídce nemovitosti se dá vyhnout. Realitní makléř vám zodpoví v tomto směru na všechny otázky a stejně vám dá výborné tipy na to, jak dům přichystat těsně před návštěvou zájemců. Myslete na to, že potenciální kupující se chtějí v novém domově cítit od počátku jako majitelé, ne jako zájemci. Proto zvolte příjemný přístup a zajistěte, aby v bytě nebo domě nebyla zima, příliš teplo nebo rušivý hluk z ulice, dejte např. do vázy květiny.

Chyba č. 6 – Žádný kompromis!

Při prodeji nemovitosti se může stát, že se budete muset dohodnout i na určitých kompromisech. Buďte na to připraveni a nestavte se vůči nabídce hned odmítavě. Může se stát, že když uděláte vůči zájemci menší kompromis, vrátí se vám to zpět v pozitivním slova smyslu hned několikrát. Nakonec když nabídku zhodnotíte, možná se vám nebude zdát až tak neúnosná.